Výdejní den: každý čtvrtek 14-18 hod

Spuštění sbírky HIT HIT

11.02.2021

Není vám lhostejné, co jíte, používáte a kolik tím vznikne odpadu? Podpořte vznik bezobalového obchodu v Opavě! Nakoupíte si kvalitní potraviny a drogerii na váhu, kosmetiku a všechno možné nahrazující jednorázové! Větší kapitál = širší nabídka pro vás;o)

Jak to všechno začalo?

Jmenuju se Lucka, jsem matka dvou dětí a donedávna spokojená zaměstnankyně, co trávila pracovní dobu u počítače. A ejhle, se čtyřicátým rokem věku na mě přišlo volání, abych odtajnila svůj tajný sen a vrhla se do víru divočiny;o) Přesněji, abych si otevřela bezobalový obchod, což je pro mě zkrátka srdeční záležitost;o) Někteří víte, někteří nevíte, bezobalové obchody ve světě i v naší milé zemi rostou jako houby po dešti, protože naštěstí čím dál víc lidí chápe, že není žádná planeta B.

Kde nás najdete a co se tam děje teď?

V tuhle chvíli jsou přípravy obchodu v plném proudu, ovšem momentálně se jedná spíš o práci papírovou, úřadovou a telefonickou;o) Samotný prostor je zatím jen holoprodejna, ale v mé hlavě a počítači už vzniká konkrétní podoba útulného, příjemného obchodu vyladěného v přírodních barvách. Chci, abychom se tam společně vy i já cítili dobře;o)

A kde to vlastně bude? Chystáme se pro vás v opavských Kateřinkách na Ratibořské ulici č. 111, po levé straně směr Hlučín. Ve výloze už na vás číhá plakát, abyste věděli, kde se odehrávají přípravy;o)

Co u nás budete moct nakoupit?

Možná si neumíte představit, co vlastně takový bezobalový obchod může nabídnout! Tak například: pečivo (kváskové i low carb), mléčné výrobky i jejich alternativy (ve skleněných či vratných obalech), ovoce a zeleninu, suché potraviny jako rýži, různé obiloviny, těstoviny, luštěniny, mouky a vše pro pečení, snídaňové cereálie, kaše, oříšky a semínka, sušené ovoce, čokoládu, zdravé dobrůtky pro děti, sušenky, krekry, raw dobroty, čaje, kávu, různá dochucovadla a koření, oleje, octy, zavařeniny, med, paštiky a masové výrobky, vejce, přírodní kosmetiku, stáčenou i sypkou drogerii na váhu, potřeby pro osobní a zubní hygienu, kuchyňské potřeby, svíčky .... a to není všechno;o)

Potraviny budou převážně v bio kvalitě - s velkými dodavateli jsem vztahy navázala a čekají jen na mou objednávku ;o) Co nejvíce se toho snažím zajistit od lokálních dodavatelů z farem či firem v Moravskoslezském kraji, aby za vámi dobroty nemusely cestovat z daleka a byly tak v co nejlepší koncici ;o) Nejedlé serepetičky budou všechny takzvaně eko či enviro, aby po nás zůstala co nejmenší stopa;o)

O co se vlastně snažím? ;o)

Tohle moudro není z mojí hlavy, ale je přesné! "Svět nepotřebuje pár lidí, kteří dokonale ovládají zero waste (život bez odpadu), ale miliony lidí, kteří ho ovládají nedokonale!". Těm, co se už o to snaží, chci pomoct. Těm, co o tom přemýšlejí, ale neví kde a jak začít, chci ukázat cestu;o) Trpělivě a s úsměvem:o)

Jaký k tomu můžete mít důvod?

Stačí se rozhlédnout kolem sebe - třeba doba koronavirová plná jednorázového zdravotnického materiálu, roušek a polystyrénových krabiček na jídlo s sebou. Vzpomeňme třeba na Vánoce a hromady pochoutek zabalených v plastu a další hromady odpadků po krásně zabalených dárcích. Nebo procházka v lese, kde občas najdete víc PETek než hub. Zkrátka, jestli vám záleží na tom, v jakém prostředí budou žít naše děti a vnoučata, vezměme to do svých rukou - jak už jsem řekla - každý krok správným směrem se počítá;o)

A jak to vlastně celé funguje?

V ideálním případě si sepíšete nákupní seznam, posbíráte doma odpovídající mnnožství nádobek, dóziček, sklenic či pylíků a hurá k nám na nákup;o) To, co si vyberete, vám odsypu či odleju v množství, které potřebujete. Bude-li pro vás něco nové, můžete vyzkoušet klidně jen trošku... Hmotnost vašeho obalu vynulujeme a zaplatíte samozřejmě jen skutečné množství potravin nebo drogerie. Pokud prostě jen půjdete neplánovaně kolem anebo budete chtít koupit něco, co jste neměli v plánu, a nemáte obal navíc, vyberete si zdarma nějaký z naší "obalové banky". Anebo si u nás nějakou pěknou dózičku či pyltík, co vám bude dlouho sloužit, koupíte;o) Všechno, co děláme poprvé, se může zdát složité, ale od toho jsem tady, abych vám s tím pomohla;o) Budu se na vás moc těšit!

Na co potřebuju peníze z Hithitu?

Zařídit bezobalovou prodejnu není zrovna levná záležitost. Základem je kalibrovaná váha a pokladní systém, dále budou potřeba nějaké chlaďáky a lednice, regály a jiné vybavení prodejny. Ale predevším! Pořádný kapitál k tomu, abych pro vás mohla mít hned ze startu co nejširší sortiment a vy měli z čeho vybírat a nakoupit vše potřebné pro šetrný způsob života na jednom místě! Čím více peněz se mi podaří získat, tím více vám toho budu moc nabídnout;o)